Rzecz o Chinach, Chińczykach, chińszczyźnie i pewnym sinologu.
web stats stat24.com
RSS
czwartek, 26 kwietnia 2007
Konduktorze łaskawy, byle dalej od Pekinu! + UPDATE!

Zbliża się kolejny złoty tydzień, co oznacza 9 dni wolnego dla wszystkich uczniów, studentów i większości pracowników, a dla obcokrajowców głód i sromotę.

wtorek, 24 kwietnia 2007
Wiosna 2.8 BETA

Minęła już połowa kwietnia, a wiosna DOPIERO w pełni dotarła do Pekinu. Przynajmniej tak mi się wydawało. Dobrze poinformowane źródła wewnątrz Partii twierdzą, że dzięki Światłemu Przewodnictwu KPCh, rozkoszujemy się wiosną przyszłoroczną. Wiosna 2007 widoczna była gołym okiem rok temu; obecnie dostępna jest w formacie DVD na terenie całego kraju.

niedziela, 22 kwietnia 2007
Danwei TV

Pod tym adresem znaleźć można serwis Danwei TV. Prowadzi go grupa obcokrajowców na stałe mieszkających w Chinach i biegle mówiących w języku Konfucjusza. Dzięki krótkim odcinkom produkowanych przez nich seriali dokumentalnych (dwa najciekawsze Sexy Beijing i Hard Hat Show) poznać można różne aspekty życia w Chinach, a szczególnie w Pekinie. Warto zapoznać się z archiwalnymi odcinkami, które znaleźć można na stronie, jak również bezpośrednio na youtube.com oraz tudou.com (po chińsku).

Tutaj mój ulubiony.

12:36, ximinez
Link Komentarze (1) »
piątek, 20 kwietnia 2007
Magiczny świat bankowości

Chyba każdemu Czytelnikowi słowo „bank” kojarzy się z samymi miłymi i przyjemnymi rzeczami. Zero problemów, szybka i miła obsługa, całkowity brak kolejek i pieniądze rosnące na koncie w astronomicznym tempie. Brzmi znajomo? Nie? No cóż, w Chinach też tak nie jest.

wtorek, 17 kwietnia 2007
Przybywamy z Matplanety

Poniższy wpis jest operacją joint-venture pomiędzy blogiem moim, a redakcją bloga Chiny z pierwszej ręki. Będzie o seksie, operacjach zmiany płci i czerwonym barszczu.

piątek, 13 kwietnia 2007
Zmiany, zmiany, zmiany…

Od jakiegoś czasu obserwuję niepokojącą tendencję na blogu, mianowicie spadek jego popularności. A jeżeli nawet nie spadek, to zahamowanie wzrostu, co jest równie złe, jak nie gorsze. Oczywiście cenię wszystkich czterech czytelników bloga, którzy zaglądają tu ze zmienną regularnością, ale nadszedł czas na przyciągnięcie nowych.

wtorek, 10 kwietnia 2007
Święta z chińską twarzą

W niedzielę zostałem zaproszony na wielkanocne śniadanie do mojego kolegi. Było dość nieortodoksyjne pod względem potraw – był polski bigos, pasztet, smalec, żurawiny, musztarda, chleb (paczkowany) oraz chiński kurczak, bagietka i jajka. Muszę powiedzieć (bo mnie więcej nie zaprosi ;)), że bawiłem się świetnie, a Maurycy bardzo dobrze spisał z organizacją. Przy stole, otoczonym zewsząd Polakami i jedną Rosjanką, zasiadło również dwoje Chińczyków, dobrzy znajomi gospodarza. Aby czuli się częścią całej uroczystości, Maurycy poprosił ich o pomalowanie paru pisanek, z czego wywiązali się wzorowo, a pozostałym biesiadnikom dostarczyło wiele radości. Poniżej przedstawiam rezultaty kulturowego zderzenia Polski i Chin (kliknij, aby powiększyć):

 

:) Jołrł łełrlkam.

08:24, ximinez
Link Komentarze (4) »
piątek, 06 kwietnia 2007
Zabytki under construction

Dzisiejszy wpis kończy cykl turystyczny, w którym korzystałem z materiałów z lutego, kiedy to przyjechała w odwiedziny moja rodzina i moja Jedyna. Następnym razem ogłoszę, zapowiadane i cieszące się popularnością w reprezentacyjnej grupie statystycznej 400 niepiśmiennych chińskich rolników z Gansu, zmiany w formule bloga. Ale póki co zobaczmy co przygotował dzisiaj dla swoich Czytelników pewien znany i lubiany, dowcipny, inteligentny, diabelnie przystojny i nieprzyzwoicie wręcz skromny student sinologii z Pekinu.

poniedziałek, 02 kwietnia 2007
Kolejna zagadka rozwiązana, Watsonie

Oto nadeszła chwila, na którą czekali wszyscy czterej Czytelnicy bloga – rozwiązanie primaaprilisowej zagadki z poprzedniego odcinka. Najpierw krótkie streszczenie fabuły: Marek stara się odejść z pracy, lecz jego szef Zdzisław szantażuje go podrobionymi fakturami na zakup farby emaliowej; romans Anny i Marty rozwija się, na co nieprzychylnym okiem patrzy miejscowy proboszcz – Małgorzata; Błażej chce startować w wyborach prezydenckich, ale jego afera z podrabianiem podpisów na listach poparcia lada dzień ujrzy światło dzienne, gdyż zapomniał podpisywać się różnymi nazwiskami; Lewar kończy z wyróżnieniem studia na kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Warszawskiej i znajduje pracę w piekarni na Dolnym Śląsku; pewien sinolog mieszkający chwilowo w Pekinie wpada na niecodzienny pomysł... Jak potoczą się losy bohaterów? Czy Kamil wyjawi wreszcie prawdę o swojej orientacji seksualnej? Rozwiązanie tych, oraz innych, ciekawych tajemnic znajdziecie TUTAJ!

niedziela, 01 kwietnia 2007
Prima aprilis

Pierwszego kwietnia, każdy, kto tylko prowadzi bloga, albo gdziekolwiek publikuje, będzie stulał szanownym Czytelnikom jak tylko się da. Początkowo chciałem zrobić dokładnie to samo, ale potem stwierdziłem, że nadchodzi wiosna i zrobię coś, na co zawsze miałem ochotę.